19 Ağustos 2013 Pazartesi

Elysium


"2159 yılında toplum iki sınıftan oluşmaktadır: biri Elysium isimli insan yapımı bir uzay istasyonunda yaşayan zengin sınıf, diğeri ise aşırı nüfuslu ve hasarlı Yeryüzü'nde yaşayan fakir sınıf. 

Hükümet yetkilisi sekreter Rhodes göç karşıtı yasaların uygulanması ve Elysium şehrindeki insanların lüks yaşamlarının korunması için önüne çıkan bütün engelleri aşmak istemektedir. Ancak bu Yeryüzü'nde yaşayan insanların Elysium'a girme çabalarını engelleyemeyecektir. 

Şanssız Max (Matt Damon) köşeye sıkıştığında cesaret isteyen bir misyona çıkmayı kabul eder. Eğer başarılı olursa sadece kendi yaşamını kurtarmayacak aynı zamanda bu kutuplaşmış dünyalara eşitlik getirecektir..."

District 9'un hikaye, altmetin, öyküleme açısından düşük seviyesi, cilalama, Hollywood endeksini tavana çekme, efektlerle filmin gürültüsünü artırma, araya bir iki de duygusal sekans yerleştirip, arka planı çocukluğa dayanan bir dostluk serpiştirme açısından katbekat üstü. İlk dakikalardan itibaren aksiyonun pek durmadığı, sağlık sisteminin sınıf farkıyla kazındığı, elitistlerin cennetlerine kaçışın sorgulandığı lakin Damon'a yüklenen kurtarıcı miti bir iki ufak hamle dışında fazlaca göze batarken sistemi yok et, dünyayı kurtar mottosundan ziyade sisteme katıl ona uyum sağla felsefesine yönelen film. Görsellik, efektler doyurucu. Blomkamp ilk filmindeki atmosferi koruyup üzerine katmış. Senaryo da ise aynı şeyleri söyleyemem. Sharlto Coply'in oyunu ise dikkat çekici. Sinemada izlenirse keyfi çıkabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder